Sual: Kader ne demektir?

Cevap: İnsanlara gelen hayır ve şer, fayda ve zarar, kazanç ve ziyanların hepsi, Allahü teâlânın takdir etmesi, onun yaratması iledir.

Allahü teâlânın bir şeyin varlığını dilemesine kader  denilmiştir. Kaderin, yani varlığı takdir edilmiş olan şeyin var edilmesine (kaza)  denir. Kader ve kaza kelimeleri birbirinin yerine de kullanılır. Allahü teâlâ kullarına (İrâde) vermiş, bu irâdelerini, dilemelerini, işleri yaratmasına sebep kılmıştır. Bir kul, bir şey yapmak isteyince, Allahü teâlâ da dilerse, o işi yaratır. Kul dilemezse, Allahü teâlâ da dilemez ve o şeyi yaratmaz.

Kısacası kader, cebr-i mütehakkim değil, bir ilm-i mütekaddimdir. Yani Allah’ın, kullarının iradelerini ne yönde kullanacaklarını ezeli ilmi ile bilmesidir; yoksa onları bir şey yapmaya cebr etmesi yani zorlaması değildir.

Benzer Suallerin Cevapları İçin Tıklayınız.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel Kitaplar Meâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir? Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir Duâ Seyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment