Bu mektup, İmam-ı Rabbani hazretleri tarafından Mollâ Şemseddin’e yazılmıştır. Gençliğin kıymetini bilmek, bunu boş yere geçirmemek lazım olduğu bildirilmektedir:

Fakirleri seven Mevlânâ Şemseddin! Allahü teâlâ sizi yükseltsin! Gençlik zamanının kıymetini biliniz! Bunu, oyun ile faydasız şeylerle geçirmeyiniz! Ceviz ve kozalak gibi faydasız şeyler arkasında gençliğini tüketenler, sonunda pişman olurlar, ah ederler. Fakat, böyle yapmakla ellerine bir şey geçmez. Hallerinizi bildiriniz! Beş vakit namazı cemaat ile kılınız! Helal, haram olan şeyleri iyi öğreniniz! Bunları birbirine karıştırmayınız! Kıyamette azaplardan kurtulabilmek, ancak İslamiyetin sâhibine uymakla olur “aleyhi ve alâ Âlihissalevâtü vetteslîmât”. Geçici lezzetlere, çabuk biten, tükenen dünyalıklara aldanmamalıdır. Allahü teâlâ iyi işler yapmayı kolaylaştırsın! Âmin.

Bir önceki mektup –> 142. Mektup

Bir sonraki mektup –> 144. Mektup

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler