Bu mektup, Mollâ Abdülgafur-i Semerkandi’ye yazılmıştır. Dünyanın kötülüğü ve ona düşkün olanların zavallılığı bildirilmektedir:

Ya Rabbi! Ölüm bizi uyandırmadan önce, sen bizi uyandır! Peygamberlerin efendisi “aleyhi ve aleyhim ve alâ Âlihissalatü vetteslîmâtü etemmühâ ve efdalüha” hürmetine, duamızı kabul eyle! Tatlı olan mektubunuz ve kıymetli yazılarınız gelerek bizleri sevindirdi. Buna karşılık olarak, Allahü teâlâ, size iyilikler versin!

Kardeşim! İnsanları dünyaya, yalnız yiyip içmek için ve giyinip süslenmek için göndermediler. İstediklerimizi toplamak, sevdiğimiz şeylerle keyiflenmek ve oynayıp zevklenmek için yaratılmadık. İnsanların yaratılması, Allahü teâlâya karşı aşağılığını, gücü yetmezliğini, muhtaç, zavallı olduğunu göstermeleri içindir. Kulluk da, bu demektir. Fakat, bu kulluk, Muhammed aleyhisselâmın İslamiyetinin izin verdiği gibi olmalıdır. Yoksa, müslüman olmayanların yaptıkları riyazetler, mücâhedeler, bu parlak İslamiyete uygun olmadığı için, zarar ve ziyandan başka sonu olmaz. Pişman olmaktan, üzülmekten başka bir şey kazandırmaz. Ehl-i sünnet vel-cemaat denilen doğru yolun âlimlerinin bildirdiklerine uygun olarak îtikadı düzelttikten sonra, ibâdetleri yapmakla beraber, kalbi Allahü teâlânın zikri ile süslemelidir. Tasavvuf yolunun büyüklerinden alınan vazifeyi sık sık tekrarlamalıdır. Bu büyüklerin yolunda, sonda ele geçecek olanlar başlangıçta yerleştirilmiştir. Bunların bağları, başkalarının bağlarından çok üstündür. Kısa görüşlü olanlar, inansa da, inanmasa da, bu böyledir. Maksadımız, dostları teşviktir. İnanmayanlara bir diyeceğimiz yoktur. Fârisî beyt tercümesi:

Masal sanana, masal gibi olur,
Kıymet bilene, çok faydalı olur.

Sözün kısası şudur ki ahirette kurtulmak, çok zikretmeye bağlıdır. Enfal sûresinin kırkaltıncı âyetinde meâlen, (Allahü teâlâyı çok zikir ediniz ki kurtulasınız!) buyruldu. Bunun için, çok zikretmek lâzımdır. Buna mâni olan her şeyi düşman bilmelidir. Ahirette kurtulmanın ilacı, işte budur. Bizden, ancak söylemektir. Fârisî beyt tercümesi:

Zikret zikir, bedende iken canın,
Kalp temizliği, zikriledir Rahmanın.

Rad sûresi, 30. âyetinde meâlen, (Biliniz ki kalpler zikir ile rahat bulur) buyruldu. Allahü teâlâ, size bundan başarı nasip eylesin! Çünkü, en lüzumlu ve en karlı iş budur. Mübarek zamanlarda çok giyilmiş olan entari gönderildi. İşleriniz hayırlı olsun! Vesselâm.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler