Bu Mektup büyük İslam alimi, II. bin senenin müceddidi İmâm-ı Rabbânî Ahmed Fârukî’nin oğlu Muhammed Mâ’sûm “rahime-hullahü teâlâ”nın, 3 cilt olan, fârisî (Mektûbât) kitabının III. cildinin 34. mektubudur.

Büyüklerin yolundan ayrılmayınız! Talebeye ve misafirlere çok iyi hizmet ediniz! İslamiyete sıkı sarılınız! Resûlullahın sünnetine yapışınız! Bidatlerden sakınınız! Bidat sahipleri ile sohbet etmeyiniz. Onlardan kaçınız! Hadis-i şerifte, (Bidat sahipleri, Cehennemde azap çekenlerin köpekleri olacaklardır) buyuruldu. Bu hadis-i şerifi unutmayınız! Büyüklerimizin yolunda bidat [değişiklik] yapmayınız! Bidat yapılmadıkça, büyüklerin feyizleri, bereketleri devam eder. Allahü teâlânın rızasını her an arayınız. Onun marifetine kavuşmaya çalışınız! Bu nimetin kokusu gelen yere koşunuz! Dünyaya gelmekten murad, bu nimete kavuşmaktır. Yazıklar olsun ki istenilen terk olunuyor. Başka şeyler arkasında koşuluyor. Allahü teâlâ, sizi ve bizi, mahluklarla uğraşmaktan kurtarsın. Kendini aramak nasip etsin! Mahlukların yaldızlı, sahte güzelliklerine aldanmaktan korusun! Başımıza gelen zulmler, belalar, kötü amellerimizin neticeleridir. (Amirleriniz, amellerinizdir) hadis-i şeriftir. Kendinizi ıslah etmeye çalışınız! Vera ve takvaya sarılınız! Talak sûresinin 2. âyetinde meâlen, (Takva sahiplerini sıkıntıdan kurtarırız) buyuruldu.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler