Sual: Rahmetullahi aleyh, rahmetullahi aleyhim ecmain, kuddise sirruhu, radıyallahü anh gibi kelimeler kim için kullanılır ve mânâsı nedir?

Cevap: Rahmetullahi aleyh, Allah ona rahmet etsin demektir. Âlimler ve salihler için söylenir. Aleyh bir erkeğe, aleyhimâ iki erkeğe veya iki kadına, aleyhim erkeklere, aleyhinne kadınlara denir. Ecme’în, hepsine, toptan demektir. Kuddise sirruhu, Allah onun sırrını takdis etsin, mukaddes kılsın demektir. Sırruhu bir erkeğe, sırruhâ bir kadına, sırruhümâ iki erkeğe veya kadına, sırrıhüm çok erkeğe ve sirruhünne çok kadına denir. Tasavvuf büyükleri için söylenir. Radıyallahü anhü, Allah ondan razı olsun demektir. Sahabîler için kullanılır. Anhâ bir kadına, anhümâ iki erkek veya iki kadına, anhüm çok erkeğe ve anhünne çok kadına denir.

 

Sual: Hazret-i Ali için kullanılan “kerramallahu vecheh” ifadesi ne mânâya gelmektedir?

Cevap: Allah yüzünü şereflendirsin demektir. Hiç puta tapınmadığı, müslüman olarak büluğa erdiği yahud hiç avret yerine bakmadığı veya harama bakmadığı için bu isim verilmiştir şeklinde rivayetler mevcuttur. (Mir’at-ı Kainat)

 

Sual: “Beyyedallahü vecheh” ne manaya gelmektedir?

Cevap: Allahü teâlâ onun yüzünü nurlandırsın demektir. Seyyid Abdülhakîm-i Arvâsî hazretleri, Kadı Beydâvî hazretleri için kullanmıştır.

 

Benzer Suallerin Cevaplarını Okumak İçin Tıklayınız.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler