Bu mektup, nakib şeyh Seyyid Ferid’e “rahmetullâhi aleyh” yazılmıştır. Âfiyet ne demek olduğu bildirilmektedir:

Allahü teâlâ âfiyet versin! Öyle bir âfiyet versin ki büyüklerden biri, hep duâ eder, Allahü teâlâdan bir günlük âfiyet isterdi. Adâmin biri, bu zata, (Sen her gün afiyette değil misin?) dedi. (Allahü teâlâdan öyle bir gün istiyorum ki sabahtan akşama kadar Allahü teâlâya hiçbir günah işlemeyeyim. Afiyetle geçen gün böyle olur) buyurdu. Cenâb-ı Hak, size de, böyle afiyetli günler ihsan eylesin!

Çok zamandan beri, Serhend şehrinde kadı yani İslam mahkemesinin hakimi yoktur. Bunun için, İslamiyetin emirlerinden birkaçı yapılamamaktadır. Mesela: Kardeşimin çocuğu yetimdir. Babasından kendisine miras mal kalmıştır. (Vasi) si yoktur. İslamiyetin izini olmadan bu mal kullanılamamaktadır. Eğer kadı olsa, onun izini ile iş kolaylaşır. Bunun gibi yapılamayan daha başka şeyler de vardır.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler