Bu mektup, Perkene şehri kadılarına yazılmıştır. Baş sağlığı dilemektedir:

Merhum hazretin ölümü acısı, her ne kadar pek şiddetli ve çok çetin ise de, fakat kul için, sâhibinin işinden râzı olmaktan başka çare yoktur. İnsan, bu dünyada kalmak için yaratılmadı. Dünyada iş yapmak, çalışmak için yaratıldık. Çalışmalıyız! Çalışıp da, kazanıp da ölen bir kimse için korkacak bir şey yoktur. Hatta, böyle ölmek, bir devlet ele geçirmektir. Ölüm bir köprü gibidir. Sevgiliyi sevgiliye kavuşturur. Ölmek, felaket değildir. Öldükten sonra, başına gelecekleri bilmemek felakettir. Ölülere, duâ ile istiğfar etmekle, onun için sadaka vermekle yardım etmek, imdadlarına yetişmek lâzımdır. Resûlullah “sallallâhü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: (Ölünün mezardaki hâli, imdad diye bağıran, denize düşmüş kimseye benzer. Boğulmak üzere olan kimse, kendisini kurtaracak birini beklediği gibi, meyyit de, babasından, anasından, kardeşinden, arkadaşından gelecek bir duâyı gözler. Kendisine, bir duâ gelince, dünyanın hepsi kendine verilmiş gibi sevinmekten daha çok sevinir. Allahü teâlâ, yaşıyanların duâları sebebi ile ölülere dağlar gibi çok rahmet verir. Dirilerin de, ölülere hediyesi, onlar için duâ ve istiğfar etmektir).

[(Duâ ), istemek demektir. Aç bir adâmin, iştahlı olduğu bir zamanda, yiyecek istemesi gibidir. İman ile ölenlere, hatm-i tehlîl yapmak, yani yetmiş bin kelime-i tevhid okuyup, sevâbını ruhuna hediye etmek, çok faydalıdır. Fakat, bu zamanda îman ile giden pek azdır].

Kıymetli mektubunuz geldi. Hava çok soğuk olduğundan biz fakirler sıkıntıya düştük. Yoksa kendimiz gelecektik. Mektubumuz biraz sert oldu. İnşaallahü teâlâ faydası görülür. Daha yazarak başınızı ağrıtmış olmayalım. Sevdiğimiz kadı Hasana ve yanınızda bulunan kıymetli kimselere çok duâ ederiz. Her işinizde, Hak teâlâdan râzı olup şükredesiniz!

Seslendi ol müezzin, durdu kamet etti,
Kâbeye döndü yüzün, hem de niyet etti.
Duyunca ehl-i îman, hürmet ile dinledi,
Sonra, namaza durup, Rabbe kulluk etti.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel Kitaplar Meâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir? Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir Duâ Seyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler