Bu mektup, Küçük Beğ Hisari’ye yazılmıştır. Bir sualine cevap vermektedir:

Allahü teâlâya hamd olsun! Onun seçtiği kullarına selam olsun! Küçük Beğ Hisari hazretleri soruyor ki (Bir kimse, bütün bilgiler iki üç harfte yerleşmiştir) diyor. Bu söze inanılır mı?

Cevap: Böyle söyleyen kimsenin bunu işiterek veya kitaplardan okuyarak söylediği anlaşılmaktadır. Çünkü, önceki büyüklerden birkaçı böyle şeyler söylemiştir. Hazret-i Emir “keremallahü teâlâ vecheh” de (Bütün bilgiler, Besmelenin (B) harfinde, hatta bu harfin noktasında yerleşmiştir) buyurdu. Bunu size söyleyen kimse, böyle olduğunu biliyorum demek istemiş ise, iki şey düşünülebilir:

1- Bütün bilgilerin iki-üç harfte yerleştirildiklerini bana bildirdiler derse, bu harfleri bildiğini veya bilmediğini söylese de sözü doğru olabilir.

2- Bütün ilimleri, iki-üç harf içinde bana bildirdiler. Bu iki-üç harf içinde bütün ilimleri anlayorum derse yalancıdır. Bu söze inanılmaz. Doğru yolda olanlara ve Muhammed Mustafanın izinde gidenlere selam olsun “aleyhi ve alâ Âlihissalevâtü etemmühâ ve ekmelühâ”!

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler