Bu mektup, Hâce Cihana yazılmıştır. Peygamberlerin en üstününe “aleyhi ve aleyhim minessalevâti ekmelühâ ve minetteslimati etemmühâ” ve Hulefâ-i râşidîne uymaya çalışmak lazım olduğu bildirilmektedir:

Allahü teâlâ kalbinize selamet versin! Göğsünüzü genişletsin! Nefsinizi temizlesin! Cildinizi yumuşatsın! Bunların hepsi, hatta ruhun, sırrın, hafinin ve ahfanın bütün kemâlâtına kavuşmak, ancak Peygamberlerin en üstününe uymakla olur “aleyhi ve alâ Âlihi minessalevâti efdalüha ve minetteslimati ekmelühâ”. Öyle ise, Ona uymak için ve Onun dört halifesine uymak için çok çalışınız.

Onun dört halifesi doğru yoldadırlar. Ondan sonra, herkesi doğru yola onlar getirmiştir. Onlar, insanları doğru yolda ilerleten yıldızlardır. Evliyâlık semasının güneşleridirler. Onların izinde yürümeye kavuşmakla şereflenenler, tam kurtuluş ile kurtulurlar. Onların yolundan ayrılanlar, doğru yoldan sapar, felakete düşerler. [286. mektubun son iki sayfasını okuyunuz!]

Merhum Şeyh Sultanın iki oğlu çok sıkıntıdadır. Geçimleri güç durumdadır. Yüksek makâmınızdan dileğimiz onların imdadına, yardımlarına yetişmenizdir. Bu hayırlı işe siz layıksınız. Hatta bütün insanların ihtiyaçlarını gidermek için Cenâb-ı Hak size başarılar vermiştir. Allahü teâlâ başarılarınızı arttırsın. Hep hayırlı işlere ulaştırsın. Allahü teâlâ, size ve doğru yolda olanlara selamet versin!

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler