Bu mektup, Mürteza hana yazılmıştır. Din düşmanlarını aşağılamak, uydurma putlarını yıkmak lazım olduğu bildirilmektedir:

Allahü teâlâya hamd olsun! Onun seçtiği kullarına selam olsun! Herkesin bir isteği vardır. Bu fakirin arzusu, Allahü teâlânın düşmanlarına ve Onun sevgili Peygamberinin “aleyhi ve alâ âlihissalatü vesselâm” düşmanlarına sertlik göstermek ve o alçakların alçaklıklarını açıklamaktır. Onları ve tapındıkları şeyleri aşağılamaktır. Allahü teâlânın en çok beğendiği işin bu olduğunu iyi biliyorum. İşte bunun için, sizi de, tekrar tekrar, bu çok beğenilen işi yapmaya çağırıyorum. Bu işin, müslümanlığın en mühim vazifelerinin birincisi olduğunu anlatmak istiyorum. Siz oraya gelince, oradaki İslam düşmanları rezil oldu. [Dilleri tutuldu. Kalemleri yazmaz oldu.] Önce, bunun şükrünü yapmak lâzımdır. Tapınmak için, müslümanlara karşı gösteriş yapmak için oraya yığın yığın gidiyorlardı. Allahü teâlâya şükürler olsun ki bizleri bu belaya düşmekten korudu. Bu büyük nimete şükrettikten sonra, bu alçakların aşağı, kötü yolda olduklarını yaymaya çalışmalıdır. Bunları ortadan kaldırmak için, açıktan ve el altından, gücünüz yettiği kadar çalışınız! Puta tapınan bu ahmakları elden geldiği kadar aşağılayınız! Şimdiye kadar olan gevşekliklerin zararı, böylece belki azaltılabilir ve o kusurların kefareti olur. Zayıf oldum ve havalar çok soğuk gidiyor. Yoksa, hemen huzurunuza gelir, sizi bu işe teşvik ederdim. O alçakların putuna tükürürdüm. Bu işimi, saadete kavuşmaklığım için sermaye yapardım. Daha ne yazayım? Vesselâm.

İyiliğe elverişli olmayan kimse,
Faydalanemez, Peygamberi de görse.

Benzer Yazıları Okumak İçin Tıklayınız

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler