Bu mektup, şeyh Nur Muhammed’e yazılmıştır. Bazı sohbetlerde bulunmak, bir yana çekilip yalnız yaşamaktan daha iyi olduğu bildirilmektedir:

Allahü teâlâya hamd olsun! Onun seçtiği kullarına selam olsun! Kardeşimiz şeyh Nur Muhammed, bu fakirleri öyle unuttu ki bir selamla, bir haberle bile hatırlamamaktadır. Bir köşeye çekilip, uzlet etmek istiyordunuz. Ona kavuştunuz. Fakat, öyle sohbetler vardır ki uzletten daha kıymetlidir. Üveys-i Karniyi “rahmetullâhi aleyh” düşününüz! Uzlet etmek istedi. Bunun için, insanların en iyisinin “aleyhi ve alâ âlihissalatü vesselâm” sohbetine kavuşamadı. Sohbetin yükselttiği derecelere erişemedi. Tabiînden oldu. Birinci derecede olmaktan ikinci dereceye düştü.

Allahü teâlânın lutfü ve ihsanı ile her gün bir başka sohbet olmaktadır. Hadis-i şerifte, (İki günü bir olan kimse, aldanmıştır) buyruldu. Size ve doğru yolda olanlara ve Muhammed Mustafa’nın “sallallâhü teâlâ aleyhi ve sellem” izinde bulunanlara selam olsun!

Benzer Yazıları Okumak İçin Tıklayınız

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler