Bu mektup, Mîr Seyyid Muhibbullah-i Mankpuriye yazılmıştır. Nihâyete kavuşmayı kısaca bildirmektedir:

Allahü teâlâ, anlayışını arttırsın! Uzun zamandan beri seyr zıllerdedir. Zılle kavuşmakla, ayn ele geçmiş sanılmıştır. Şimdiye kadar, bunun aslına kavuşulamadı. Yalnız zılle kavuşuldu. Bir kimsenin elindeki aynanın, o kimsenin zatından değil, sûretini göstermekten nasibi vardır. İşaretle bildiriyorum. İyi anlayınız!

Tarîki bildirmek için kısaca ve işaretle yazılmış olanları bu makâma uygun bularak, bu mektupta da yazdım. İyi anlayınız! Yolu bilen rehberden öğrenilen zikre çok devam etmelidir. Allahü teâlânın fadlına, ihsanına sığınmalı. Ondan (Vasl-ı uryân)  dilemelidir. Bundan başka, her ne varsa, hepsi hayaldir. Doğru yolda gidenlere ve Muhammed aleyhisselama uyanlara selam olsun “aleyhi ve alâ âlihi minessalavâti etemmühâ ve minettehiyyâti ekmelühâ”!

 

Benzer Yazıları Okumak İçin Tıklayınız

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler