Bu mektup, hacı Muhammed Firketi’ye yazılmış olup hiçbir maddenin Allahü teâlâya ayna olamayacağını bildirmektedir:

Allahü teâlâya hamd olsun ve seçtiği, beğendiği kullarına selam olsun!

Bu fakirlere karşı olan sevginizin, bağlılığınızın çokluğundan dolayı gönderdiğiniz kıymetli mektup, bizleri pek sevindirdi. Bağlılığınız, sizi dâima, bağlandığınız ile beraber bulundurur. Onun nurlarının size akmasına, aks etmesine sebep olur. Bu büyük nimete, çok şükretmelisiniz! (Kabz), yani sıkıntı ve (Bast), yani neşe insanı uçuran iki kanad gibidir. Sıkıntı hâsıl olunca, üzülmeyiniz. Neşeli olunca da, sevinmeyiniz!

Her yerde, her şeyde Allahü teâlâyı görmek istediğinizi yazıyorsunuz.

Sevgili yavrum! Kulun, kölenin arzusu ve emirleri unutması olur mu? Kulun istekleri, kendi kısa görüşü kadar olur. Her şeyde Allahü teâlâyı görmek arzusu, kısa görüşlü olmaktandır. Bu cisimler, maddeler, Allahü teâlâya ayna olabilir mi? Bu mahluklar aynasında görünen, ancak Onun sıfatlarının sayısız akslerinden biridir. Allahü teâlâyı, veraların verası [uzakların uzağı] olarak aramak lâzımdır. İnsanın içinden ve kendinden başka şeylerden uzakta, dışarda aramalıdır. Sizin şimdi ilerlediğiniz derece, arzunuzun çok üstündedir. Sakın, başkalarına bakarak, geriye dönmeyiniz ve yüksekten, aşağıya düşmeyiniz! Bu büyüklerin yolu, çok yükseklere gider. Allahü teâlâ, yükselmek isteyenleri sever. Onu bir ân unutmamanıza ve herkesle iyi olmanıza duâ ederim!

Benzer Yazıları Okumak İçin Tıklayınız

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler