Bu mektup, İmam Rabbani hazretleri tarafından Mirza Menu Cehr’e yazılmış olup nasihat vermektedir:

Allahü teâlâ, hayırlı ömürler ihsan buyursun! Saadet, iyilikler verip, başınızdan geçen acıları unuttursun!

Yavrum! Gençlikte, nefsin arzuları, insanı kapladığı gibi, ilim öğrenilecek, ibâdet yapılacak en karlı zaman da gençliktir. Gençlikte, şehvetin, asabiyetin kapladığı anlarda, İslamiyetin bir emrini yerine getirmek, ihtiyarlıkta yapılan aynı ibâdetten çok üstün ve kıymetli olur. [Hele başka maniler de araya katılırsa, bunları dinlemeyip yapılan ibâdetin sevâbı o kadar çoktur ki ancak Allahü teâlâ bilir.] Çünkü, maniler karşısında, ibâdeti yapmak güçlüğü, sıkıntısı, o ibâdetlerin, şanını, şerefini göklere çıkarır. Mâni olmayarak, kolay yapılan ibâdetler, aşağıda kalır. Bunun içindir ki insanların yüksekleri, meleklerin yükseklerinden daha üstün olmuştur. Çünkü insan, maniler arasında ibâdet ediyor. Melekler ise, mâni olmadan emre itaat ediyor. Harp zamanında, askerin kıymeti artar ve muharebede ufak bir hizmetleri, sulh zamanındaki büyük gayretlerinden daha kıymetli olur. Gençlik arzuları, Allahü teâlânın düşmanı olan nefsin ve şeytanın sevdiği şeylerdir. İslamiyete uygun şeyler ise, Allahü teâlânın sevdiği şeylerdir. Allahü teâlânın düşmanlarını sevindirip, bütün nimetleri veren, hakiki sâhibi gazaba getirmek, akıllı ve zeki insanların yapacağı şey değildir.

Allahü teâlâ, hepimize akla uygun hareketler nasip edip, nefse, şeytana ve zındıkların, yani müslüman ismini taşıyan din düşmanlarının sözlerine ve yazılarına aldanmaktan muhafaza buyursun! [Hele dinsizlerin, müslümanlarla alay edenlerin çoğaldığı, müslüman evlatlarını dinden çıkaran propagandaların yayıldığı zamanda yapılan az bir ibâdete, doğru olmak şartı ile katkat çok sevap verilecektir. Peygamberimiz “sallallâhü aleyhi ve sellem” buyurdu ki (Ey Ashâbım! Siz öyle bir zamanda geldiniz ki Allahü teâlânın emirlerinden 10’da 9’unu yapıp, birini yapmazsanız, helak olursunuz, Cehenneme gidersiniz! Bir zaman gelecek ki o zamanın müminleri, emirlerin 1’ini yapabilip, 9’unu bıraksalar, Cehennemden kurtulurlar. O zamanda imanı olanlara müjdeler olsun!)].

Benzer Yazıları Okumak İçin Tıklayınız

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler