Sual: Hayvanları kısırlaştırmak caiz midir?
Cevap: Hayvanları kısırlaştırmak caiz değildir. Zira fıtratullahta (Allah’ın yaratışında) zaruretsiz değişiklik yapılamaz. Hayvanlara zulmetmekten, hakklarına girmekten çok sakınmalıdır.

 

 

Sual: Evde kuş beslemek isteyen sadece tek cins bir tane besleyebilir mi? Erkek ve dişi iki tane mi almak gerekir?
Cevap: Onu bilemeyiz. Her hayvan için çiftleşmek ihtiyaç olmayabilir. Onu ehline sormak lazımdır. Eğer öyleyse hayvana eziyet olur; hayvan hakkıdır.

 

 

Sual: Hayvanlara sert bağırmakla, korkutmakla hayvan hakkı geçer mi?
Cevap: Hayvanlara kötü muamele çok günah ve insanlara kötü muameleden daha tehlikelidir. Hayvan hakkına girmemeye çok dikkat etmelidir. Allahu teâlânın mahluklarına şefkat göstermeli, merhametli olmalıdır. İnsanlara zulmetmekten çok sakınmak gerektiği gibi hayvanlara eziyet etmekten, sıkıntı vermekten de çok sakınmalıdır.

 

 

Sual: Evde hamster, yani fare beslenebilir mi?
Cevap: Serbest yaşamak âdeti olan hayvanı evde beslemek câiz değildir.

 

 

Sual: Osmanlılar zamanında sokak hayvanlarının bakımı nasıl sağlanıyordu?
Cevap: Evlerin önüne herkes yiyecek ve su koyardı. Ayrıca sahipsiz ehlî veya vahşî hayvanların doyurulması için vakıflar kurulmuştur. Ecdadımız, hayvanlara şefkatle muamele etmeyi, onları aç ve susuz bırakmamayı Allahu teâlânın rızasını kazanmak için kıymetli bir vesile olarak görürlerdi ve hayvanlara zulmetmenin, onlara eziyet etmenin umumi bela gelmesine sebep olacağına inanırlardı.  Nitekim Balkan harplerindeki felaketlere, İttihatçıların İstanbul sokaklarındaki köpekleri toplayıp adalarda toplu bir şekilde açlıktan ölmeye terk etmelerinin sebep olduğuna inanılırdı.

 

Sual: Av yasağı zamanında avlanan hayvanın etini yemek caiz olur mu?
Cevap: Olur ise de kanunlara uymamak caiz değildir.

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye Kitabını Okumak İçin Tıklayınız.

 

 

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler