Sual: Abdest nasıl alınır?

Cevap: Sünnet üzere abdest sırasıyla şu şekilde alınır:

1- Önce besmele çekilir ve  eller bileklerle beraber üç defa yıkanır.

2- Sağ el ile ağıza üç kere su verilir.

3- Sağ el ile burna üç kere su verip sol el ile sümkürülür

4- Avuçlara su alıp alından çene altına, şakaklara kadar yüzün her tarafı üç defa yıkanır. Kaşların, sakalın, bıyığın altındaki görünmeyen deriyi ıslatmak sünnettir.

5- Sağ kol üç defa dirsek dâhil yıkanır.

6- Sol kol üç defa dirsek dâhil yıkanır.

7- Her iki kolu yıkadıktan sonra eller tekrar yıkanır ve o yaşlıkla baş meshedelir.

8- Daha sonra sağ ve sol elin şehâdet parmakları ile iki kulağın delikleri ıslatılır; baş parmaklar ile kulakların arkası meshedilir.

9- Ellerin dış yüzü ile ense meshedilir.

10- Boynu meshettikten sonra sol elin küçük parmağı ile sağ ayağın küçük parmağından başlıyarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayağı üç defa yıkanır.

11- Sol ayağı üç defa yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlıyarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuğu ile birlikte yıkanır.

Abdest alırken abdest duâlarını bilenler bunları okumalı; bilmeyenler ise her uzvu yıkarken (Kelime-i şehâdet)  okumalı, böylece büyük sevaba kavuşmalıdır.

 

Akıl isen kıl namazı, çün saadet tâcıdır.
Sen namazı öyle bil ki müminin mirâcıdır!

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler