Sual: Bazı tanıdıklarım var. Hazret-i Muhammed’in son peygamber olmadığını söylüyorlar. Hazret-i Muhammed’in son peygamber olduğunu gösteren âyet-i kerimeler hangileridir? Hâtemü’l-Enbiyâ’nın açılımı nedir?

Cevap: Hazret-i Muhammed son peygamberdir. Ahzab suresinin bu mevzudaki 40. ayet-i kerimesi çok açıktır. Hadis-i şeriflerde de benden sonra peygamber gelmeyecektir buyuruluyor.  Bazıları nebi ve resul kelimeleri arasındaki ayrımı kullanarak, nebi gelmeyecek ama resul gelecektir. Ayet-i kerimede nebilerin sonuncusudur diyor, resullerin demiyor diyorlar.  Halbuki ikisi de bu bakımdan aynı manaya gelir. Nebi ve resul aynı manadadır.  Evet, âlimler ikisi arasında nüans var demişlerse de bu da Bahailerin işine yaramaz.  Çünki âlimler, “Resuller müstakil şeriat sahibidir. Nuh, İbrahim, Musa, İsa, Muhammed alehimisselam gibi. Nebiler ise müstakil şeriat sahibi değildir. İsrailoğlu peygamberleri gibi” diyorlar.  Kıyamete yakın İsa Mesih gökten inecek ve peygamber olarak değil; Hazret-i Muhammedin dinine tabi olarak vazifesini yapacaktır. Bunu müteaddit ayet-i kerime ve hadisi şerifler bildiriyor.  Hazreti Peygamber eksik bir şey bırakmadı. Kuranı kerim eksik bir şey bırakmadı. Kuranı kerim de, Hazreti Peygamberin yaşantı ve sözleri de bugün tamamen elimizdedir. Bunlarda bir eksiklik yok ki peygamber gelsin. Eski zamanlarda peygamberler, önceki peygamberlerin dini unutulduğu, hurafeler ortaya çıktığı, imansızlık yayıldığı zaman gönderilip, o önceki peygamberin bildirdiği dine insanları davet ederdi. Şimdi böyle bir ihtiyaç kalmamıştır.

 

Benzer Suallerin Cevapları İçin Tıklayınız.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler