Sual: Cenazenin 3, 7, 40 ve 53, gibi günlerinde toplanıp bazı programlar yapmak bidat midir?

Cevap: 1, 3, 7, 40 ve 53. gibi günlerde helva, çörek gibi şeyler yapmak ve kabir başında yemek dağıtmak ve hafızları, hocaları, mevlidcileri toplayıp, okutup yemek vermek mekruhtur. Bunların çoğu, gösteriş için, şöhret için yapılmaktadır. Bu bidatler yapılırken, araya nice haramlar da karışmaktadır. Bunların yapılmasını vasiyet etmek de batıldır. Dinlenmez ve günahtır. Kırkıncı günü beklememeli, duâ , hatim, sadaka ve kadın ile erkek karışık olmayarak mevlid okutmak gibi ibâdetler, hemen yapılıp, sevapları meyyitin ruhuna hediye edilmelidir. Camilerde, ölüler için, İslamiyete uymayan toplantılar yapmak günahtır. Dışarda, kadın erkek birlikte oturmak günah olduğu gibi, mevlid için bir araya toplanmaları daha fenâdır. İbadet şeklinde günah işlemek, başka yerde işlemekten daha günahtır. 3 haram saatte namaz kılmak yasak olması da bunun gibidir. Yasak olan zamanda ve yerde kılınan namazın sevâbı olmaz. Günah da olur. Çünkü, yasak edildiği hâlde yapılmaktadır. Kadınların, örtülü olarak dahi, yabancı erkeklerle karışık oturmaları yasak edilmiştir. Bu yasak, ibâdethane olan camilerde ibâdet şeklinde olursa, daha büyük günah olur.

40. gün burnu düşmesi, 53. gecesi çürümeye başlaması ve bu gecelerde mevlid okutmalı gibi sözler doğru değildir. Ahmed isminde bir türbedârın rüyada gördüm diye söylediği şeylerdir. Meyyite yapılan her hizmet ibâdettir. İbadetler, yalnız âyet-i kerime, hadis-i şerifler ve müctehidlerin sözü ile belli olur. Şunun, bunun emri ile rüya ile ibâdetler değiştirilemez. İbadetleri değiştirmek, bozmak isteyenler kâfir olur. Ölülere Kurân-ı Kerîm okumak, sadaka vermek, duâ etmek gibi yardımları yapmak için, 53. gecesini beklememeli, 1. günü yaparak, imdadına bir ân önce yetişmelidir. Bu yardımları, 7, 40 ve 53. gecelere bırakmak, boğulmak üzere olan birine, biraz bekle yardıma birkaç gün sonra geleceğim demeye benzer.

Muhammed Mâ’sûm hazretleri Mektûbât’ının 1. cildi, 11. mektubunda buyuruyor ki “Adet olarak, riya, gösteriş olarak değil de, Allah rızası için, fakirlere yemek, sadaka verip, sevaplarını meyyitin ruhuna göndermek, iyi olur ve büyük ibâdet olur. Fakat, bunun belli gün veya gecede yapılması için güvenilir bir haber yoktur. Yani aslı yoktur”.

İstanbul gazetelerinde, hristiyan ölülerine, 40. günlerinde mezarlıklarında ayin yapılacağını, tanıdıklarını oraya çağırdıklarını çok okudum. Onlara sordum. 40. gün ölüye yardım yapmak adetimizdir dediler. Ölüler için sadaka, mevlid gibi hayratın belli günlerde yapılmasının müslümanlara hristiyanlardan sirâyet etmiş olduğu anlaşılmaktadır.

Tavsiye Yazı –> Yasin-i şerif okumanın faydaları nelerdir?

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler