Bu mektup, Mollâ Sâlih-i Külabi’ye yazılmıştır. Vesveselerden şikayet eden Sahabiye karşı buyurulan hadis-i şerif açıklanmaktadır:

Birkaç kişi oturmuştuk. Vesvese ve kuruntu üzerinde konuşuluyordu. Bu arada, bir hadis-i şerif okundu. Ashâb-ı kirâmdan birkaçı, kötü düşüncelerden, vesveselerden şikayet etmişti. Resûl “aleyhisselâm” bunlara, (Bu vesveseler, imanın olgun olmasındandır) buyurmuştu. Bu hadis-i şerifin mânâsını düşünürken, hatırıma şöyle geldi: İmanın olgun olması, yakinin çok olmasındandır. Yakinin çok olması da, çok yakın olanlardadır. Kalp ve üstündeki latîfeler, Allahü teâlâya ne kadar çok yakın olurlarsa, îman ve yakîn de çok olur. Bedene bağlılık da, o kadar az olur. Bu zaman, bedene vesveseler çok gelir. Uygun olmayan vesveseler hâsıl olur. Görülüyor ki kötü vesveselerin gelmesine sebep imanın kâmil olmasıdır. Nihâyette olanlarda, uygunsuz vesveseler ne kadar çok olursa, imanlarının o kadar çok olgun olduğunu gösterir. Çünkü îman kâmil olunca, latîfelerin en latifleri, bedenden o kadar çok sıyrılır. Sıyrıldıkça, bağları gevşedikçe, beden boşalır. Bulanmaya, kararmaya başlar. Böylece kötü düşünceler, vesveseler artar. Başlangıçta ve yolda olanlar, böyle değildir. Bunların vesveseleri zararlıdır, zehirdir. Kalp, ruh hastalıklarını arttırır. Bunu iyi anlamak lâzımdır. Bu bilgiler, bu fakirin ince bilgilerindendir. Allahü teâlâ, doğru yolda olanlara ve Muhammed aleyhisselâmın izinde gidenlere selamet versin!

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler