Bu mektup, Mollâ Mâ’sûm-i Kabili’ye yazılmıştır. Nasihat vermektedir:

Allahü teâlâ, Muhammed Mustafanın “aleyhisselâm” nurlu yolunda ilerlemek nasip etsin! Büsbütün kendine bağlasın! Çeşitli bağlılıkların ve dağınık düşüncelerin kaplaması, kalbinizin büyüklere olan bağlılığını gevşetmez sanıyorum. Siz yine, düşüncelerinizin dağılmasını önlemeye çalışınız! Böylece kalbe sirâyet etmelerini önlemiş olursunuz. Matluba kavuşmayı durduramasınlar. Dünyanın ve dünyada olanların, ne kıymetleri vardır ki insan bunları ele geçirmek için, kıymetli ömrünü tüketmiş olsun! Halinizi bildiriniz. Gaflet uykusu, ne zamana kadar sürecek? Fârisî beyt tercümesi:

Ey İnsan! Evin, tarlan, bak sana zindan olmuş!
ardında koştukların hep, sana düşman olmuş!

Ölmeden önce, ahirete yarayan bir şey yaparsan, ne güzel! Yoksa işin harabdır! Kalbini temizliyecek şeylerin kıymetini bilmeli. Bunları yapmayı engelleyenlerin düşman olduğunu anlamalıdır. Fârisî beyt tercümesi:

Allah sevgisinden başka, her ne güzelse,
zehirdir canına billah, şeker de olsa!

Resûlün vazifesi, ancak haber vermektir. Vesselâm!

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler