Bu mektup, Kılıçullah’a yazılmıştır. Peygamberlerin efendisine “sallallâhü teâlâ aleyhi ve aleyhim ve sellem” uymayı övmektedir:

Sevgili ve akıllı oğlumun kıymetli mektubu geldi. Sevgi ve saygı ile yazılmış olduğu anlaşılarak bizi sevindirdi. Allahü teâlâ, size, râzı olduğu işleri yapmak nasip eylesin!

Yavrum! Kıyamette işe yarayacak olan şey, İslamiyetin sâhibinin gösterdiği yolda yürümektir “aleyhissalatü vesselâm”. Haller, kendinden geçmeler, ilimler, mârifetler, işaretler ve kerâmetler, bu yolda iken hâsıl olurlarsa, çok iyidir ve büyük nimettirler. Bu yoldan sapık iken hâsıl olurlarsa, haraplıktır, istidrâcdır, felakete sebep olurlar. Tasavvuf büyüklerinden Cüneyd-i Bağdadi hazretlerini “kaddesallahü teâlâ sirrehül’azîz” öldükten sonra, rüyada gördüler. (Nasılsın?) diye sordular. Cüneyd hazretleri, cevap olarak buyurdu ki (İlim, mârifet dolu sözlerimin hiç faydası olmadı. İşaretleri, kıymetli bilgileri bana yaramadı. Bir gece yarısı kıldığım iki rekat namaz, imdadıma yetişti).

Her şeyden önce, Muhammed aleyhisselâma ve Onun dört halifesine uymak lâzımdır. Sözlerde, işlerde ve inanmakta İslamiyetten ayrılmamaya çok dikkat etmelidir. Bunlara uymak, yümün ve berekettir. Yani, hep iyiliklere kavuşturur. İslamiyetten ayrılmak ise, insanı utandırır ve felakete götürür. Gönderdiğiniz kitabın birkaç yerini okudum. İyi göründü. Fakat, kitap yazmaktan önce yapılacak daha mühim işler var. Önce, onları yapmak, daha uygun ve daha iyi olur. Vesselâm.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler