Bu mektup, Perkene şehrindeki hakimlerden birisine yazılmıştır. Kalbi, Allahü teâlâdan başka şeylerin sevgisinden kurtarmayı bildirmektedir:

Hak teâlâ, aşırı ve gerici olmaktan kurtarıp orta yolda bulundursun! Bu duamızı, Peygamberlerin efendisi hürmetine “aleyhi ve alâ Âlihi ve aleyhim minessalevâti efdalüha ve minetteslimati ekmelühâ” kabul buyursun! Bize ve size önce lazım olan şey, kalbimizi Allahü teâlâdan başka şeylere bağlı olmaktan kurtarmaktır. Kalbin bu selamete kavuşması için, Allahü teâlâdan başka hiçbir şeyi kalbe getirmemek lâzımdır. Kalp, Allahü teâlâdan başka şeyleri öyle unutmalıdır ki eğer bir kimse, bin sene yaşamış olsa, kalbine hiçbir şey gelmemelidir. Fârisî Mısra tercümesi:

İş budur, bundan başkası hiçtir!

Buluştuğumuz zaman, bu fakiri okşıyarak, bir işiniz olursa bize yazınız buyurmuştunuz. Bunun için, başınızı ağrıtıyorum. Şeyh Abdullah-i Sofi, iyi insanlardandır. İhtiyaçlarını karşılamak için borca girmiştir. Alacaklılarından yakasını kurtarabilmesi için yardımcı olmanızı dilerim. Vesselâm.

Ne ki kılmış Habîbullah, bize tebliğ-i ahkamı
Kabul ettim anı, amentü billah ve hüküm-illah.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler