Sual: Çevremizde çeşitli sebeplerle İslami ilimlere ve İslam alimlerine düşmanlık edenler var. Alimlere düşmanlık etmenin hükmü nedir?

Cevap: İslam ilimleri ile ve İslam âlimleri ile alay etmek küfür olur. İslam alimine söven, kötüleyen kâfir olur, mürted olur. Fısk ve bidat sebebi ile sevmemek, lazım olur. Dünya işleri sebebi ile sevmemek, günah olur. Salihleri sevmemek de, böyledir. Hadis-i şerifte, “3 şey imanın lezzetini arttırır: Allahü teâlâyı ve Resûlünü her şeyden çok sevmek, kendisini sevmeyen müslümanı Allah rızası için sevmek, Allahü teâlânın düşmanlarını sevmemek” ve “İbadetlerin en kıymetlisi, hubb-i fillah ve buğd-i fillahtır” buyuruldu. İbadeti çok olan mümini, az olandan daha çok sevmek lazımdır. İsyanı daha çok olan, küfrü ve fuhşu yayan kâfirleri daha çok sevmemek lazımdır. Allah için düşmanlık edilmesi lazım gelenlerin başında, insanın kendi nefsi gelir. Sevmek demek, onların yolunda bulunmak demektir. İmanın alâmeti de, hubb-i fillah ve buğd-i fillahdır. Bir hadis-i şerifte, “Allahü teâlânın bazı kulları vardır. Bunlar, Peygamber değildir. Peygamberler ve şehitler, kıyamet günü bunlara imrenirler. Bunlar, birbirini tanımayan, uzak yerlerde yaşıyan, Allah için birbirini seven müminlerdir” buyuruldu.

Bir hadis-i şerifte, “İnsan, dünyada kimi seviyorsa, ahirette onun yanında olacaktır” buyuruldu. Onun yolunda bulunmazsa, sevgisi sahih olmaz. İnsan, dinine ve emanetine güvendiği salih kimselerle arkadaşlık etmelidir. Yahudiler ve nasraniler, Peygamberlerini sevdiklerini söylüyorlar. Fakat, onların yolunda olmadıkları için, hahamların, papazların uydurdukları yanlış yolda oldukları için, ahirette Peygamberlerinin yanında olmayacaklardır. Hatta, Cehenneme gideceklerdir. Yüksek ruhlar, sevdikleri ruhları yukarı çekerler. Alçak ruhlar da, aşağı çeker. İnsan, öldükten sonra, ruhunun nereye gideceğini, dünyada sevdiklerinin halinden anlamalıdır. İnsan, başkasını tabiat icabı veya akıl icabı veya kendisine yaptığı iyilikler icabı veya Allahü teâlânın rızası için sever. Dünyada sevişen kimselerin ruhları birbirlerini cezb ettiği gibi, kıyamette de birbirlerini cezb ederler. Enes bin Mâlik “radıyallâhu anh” diyor ki müslümanları yukardaki hadis-i şerif sevindirdiği kadar, hiçbir şey sevindirmemiştir. Kâfirleri seven onlarla birlikte Cehenneme gidecektir. Sevgilisine tabi olmamak, insanın elinde değildir. Sevmenin en kuvvetli alâmeti, sevgilinin sevdiklerini sevmek, sevmediklerini sevmemektir.

 

Tavsiye Yazı –> İlmin ve Alimlerin kıymeti

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler