Sual: Kurbanı nasıl kesmelidir?

Cevap: Koyun, keçi, sığır, deveden birini, kurban bayrâmının ilk 3 gününde, kurban niyeti ile kesmelidir. Kurbanı kesilecek yere sürükleyerek çekmek, bıçakları hayvanı yatırdıktan sonra bilemek ve birini ötekinin gözü önünde kesmek mekruhtur.

Önce diz boyu çukur kazılır. Kurbanın gözleri tülbend ile bağlanır. Kıbleye dönük olarak sol yanı üzerine yatırılır. Boğazı çukurun kenarına getirilir. 2 ön ve 1 arka ayakları, uclarından bir araya bağlanır. 3 kere bayram tekbîri okunur. Sonra (Bismillahi Allahü ekber) diyerek, deveden başka hayvanın boğazının herhangi bir yerinden kesilir. (Bismillahi) derken, (h)ye belli etmek lâzımdır. Belli edince Allahü teâlânın ismi olduğunu düşünmek lazım olmaz. (h)ye açıkça belli etmezse, Allahü teâlânın ismini söylediğini düşünmek lâzımdır. Bunu da düşünmezse, hayvan, leş olur. Yemesi helal olmaz. Bunun için, her zaman (Allah teâlâ) dememeli, (Allahü teâlâ) diyip (h) harfini belli etmeye alışmalıdır. Hayvanın boğazında (Meri) denilen yemek borusu, (Hulkum) denilen hava borusu ve (Evdac) denilen iki yanda birer kan damarı vardır. Bu 4 borudan 3’ü bir ânda kesilmelidir. Kesenin de kıbleye karşı dönmesi sünnettir. Hayvan soğumaya başlamadan, yani çırpınması durmadan ensesini de kesmek mekruhtur. Yalnız ensesinden kesmek haramdır. Hayvan tamam ölüp çırpınması durmadan, kafasını koparmak ve derisini yüzmeye başlamak da mekruhtur. Kesmesini bilenin kendi kesmesi müstehaptır. Kadının kesmesi de câizdir. Bilmeyenin, vekiline kestirmesi ve kesilirken yanında bulunup, Enam sûresinin 162. (İnne salâti) ile başlayan ayetini (lâ şerike leh)’e kadar okuması müstehaptır.

 

Tavsiye Yazı –> Akika Kurbanı Nedir?

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler