Sual: Evde radyo, televizyon, internet bulundurmak dinen uygun mudur?
Cevap:  Radyo ve televizyon programlarının, filmlerin ve dizilerin çoğunun çeşitli bakımlardan sakıncalı olduğu malumdur. İnsanın kendini, hele ailesini bunlardan muhafaza etmesi çok zordur. Üstelik zararsız radyo ve televizyon programlarının da çoğu malayani yani faydasızdır. Kıymetli ömrün zayi olmasına sebeptir.

Peygamberimiz “sallallâhü aleyhi ve sellem”  buyuruyor ki: “Allahü teâlânın, bir kuluna rahmet etmeyeceğine, ona gazap ve azap edeceğine alâmet, dünyaya ve ahirete faydası olmayan şeylerle meşgul olması, zamanlarını lüzumsuz şeylerle öldürmesidir. Bir kimsenin ömründen bir saati, Allahü teâlânın beğenmediği bir şeyde geçerse, ne kadar çok pişman olsa, üzülse yeridir. Bir kimse 40 yaşını geçtiği hâlde onun hayırlı işleri, yani sevapları, kötü işlerinden, yani günahlarından ziyade olmadı ise, Cehenneme hazırlansın.”

Evde internet bulunmasının mahzuru bunlardan da fazladır. Özellikle çocuklara kontrolsüz bir şekilde internet erişimi sağlamak, onları ahlaklarını bozacak yayınlarla baş başa bırakmak, ileride büyük pişmanlıklara sebep olacak bir hatadır.

O halde, kendisini, eşini ve bilhassa çocuklarını dünya ve ahiret zararlarından muhafaza etmek isteyen bir Müslüman, evinde radyo, televizyon ve internet bulundurmamalı; kıymetli vaktini ilim öğrenmekle ve ibadetle geçirmelidir.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler