Sual: Yılbaşı kutlamak insanı dinden çıkarır mı? Yılbaşı ve Noel aynı günler midir?

Cevap: Hayır. Yılbaşı dini bir gün değildir; âdettir. Yılbaşı ve Noel birbirinden farklıdır. Noel Hristiyanların dinî bayramıdır. Hristiyanlar, 24-25 Aralık gecesini, Hazret-i Îsâ’nın doğum günü olarak kabul edip bunu kutlarlar. Gayrimüslimlerin diğer bayramları gibi Noel’i kutlamak da hiç câiz değildir. Yılbaşı ise, dinî bir gün olduğu için değil âdet olarak kutlanmaktadır. Bununla beraber, olgun bir Müslümana yakışan elbette ki gayrimüslimlerin âdeti olan milâdî yılbaşını değil, hicrî yılbaşını yani 1 Muharrem’i kutlamak, bugüne kıymet vermektir. Müslümanlık haysiyetinin gereği budur.

 

Sual: Yılbaşında hediyeleşmek caiz midir?

Cevap: Evet. Zira dinî bir gün değildir.

 

Sual: Yılbaşı sebebiyle işyerlerinde, mekteplerde yılbaşı çekilişi yapılıyor. Herkes çekilişte kendine çıkan kişiye hediye alıyor. Yılbaşından bir gün önce, yılbaşında ya da bir gün sonra hediye takdim ediliyor. Bunun dinî hükmü nedir?

Cevap: Para konuyorsa, yani herkes veya bir kısım kişi az da olsa para veriyorsa, bilet, numara satın alınıyorsa kumardır. Caiz değildir. Yılbaşı sebebiyle birine hediye almak caizdir; çünkü dinî bir gün değildir.

 

Sual: Çalıştığım yerde yılbaşı vesilesiyle hediyeleşme olacak. Bu hediyeleşme de, gayrimüslimlerin kutlamaları tarzında olacak muhtemelen. Buna katılmak dinimizce uygun mudur?

Cevap: Fitne çıkma ihtimali varsa, iştirak edilir. Yılbaşı ve yılbaşında hediyeleşmek âdettir; Hristiyanlıkla alâkası yoktur. İçki, kumar gibi dinen haram olan şeyler varsa, bu cihetten caiz olmaz.

 

Sual: Kuruyemiş ve oyuncakçı dükkânımızda, yılbaşı münasebetiyle satış yaparak başkalarının günaha girmesine sebep olmak mahzurlu mudur?

Cevap: Yılbaşında kuruyemiş, oyuncak veya yılbaşına mahsus hediyelikleri alıp satmanın mahzuru yoktur. Bunlar âdete bağlı şeylerdir.

 

Sual: Yılbaşında hindi satan lokantada yemek yemenin mahzuru var mıdır?

Cevap: Yılbaşında hindi yemenin de, hindi satmanın da mahzuru yoktur. Hindinin, Hıristiyanlıkla bir alâkası bulunmamaktadır. Âdettir.

 

Hazret-i İsa’nın Doğum Günü Aslında Ne Zamandır?

Benzer Suallerin Cevaplarını Okumak İçin Tıklayınız.

 

 

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel Kitaplar Meâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir? Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir Duâ Seyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler