Sual: Saadete kavuşmak için ne lazımdır?

Cevap: Saadete kavuşmak için, 3 şey lazımdır:

1) Müslüman olmak lazımdır. Bir kere (LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDÜN RESÛLULLAH) diyen müslüman olur.

2) Müslüman olduğunu tanıdıklara ve meleklere bildirmek için, (Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resûlüh) denir.

3) Kalbi temizlemek ve dünyada ve ahirette saadete kavuşmak ve derdlerden, belalardan, hastalıktan, düşman şerrinden ve sihir, büyü ve cin çarpmasından kurtulmak, nimetlere kavuşmak için, her müslümanın, her gün kalp ile tövbe etmesi ve bu tövbeyi söylemesi lazımdır. Bunu söylemeye (İstigfar) denir. Çok istiğfar okumalıdır. İstigfar, (Estağfirullah min külli ma kerihallah) veya kısaca (Estağfirullah) demektir.

Ahkâm-ı İslamiyeye uyanın duaları muhakkak kabul olur. İstigfarı ve istiğfar duâsını bütün gece okuyup, uykusuz kalmamalıdır. İstigfarı ve bütün duaları, mânâsını düşünmeden, temiz kalp ile söylemezse, yalnız ağız ile söylerse, hiç faydası olmaz. İstigfarı ağız ile 3 kere söyleyince, temiz kalp ile de söylemeye başlar. Günah işlemekle kararmış olan kalbin söylemesi için, ağız ile çok söylemek lazımdır. Haram lokma yiyenin ve namaz kılmayanın kalbi simsiyah olur. Böyle kalplerin söylemeye başlaması için, istiğfar duâsını 3 kere okumak ve sonra 67 kere istiğfar söylemek, yani (Estağfirullah) demek lazımdır. Allahü teâlâ, (tövbe ve istiğfar edeni severim ve günahını affederim) buyuruyor. Tövbe, günahı işlediğine pişman olmak, günah işlemekten hemen vazgeçmek ve bir daha yapmamaya karar vermek ve affetmesi için Allahü teâlâya yalvarmaktır. Bu 4 şeyden biri noksan olan tövbe kabul olmaz ve günahı affedilmez. Tövbeden sonra günahı tekrar yaparsa, tövbesi bozulmaz, yeniden günaha girer. Bunun için, ayrıca tövbe etmesi lazım olur. Hakiki tövbesi yapılan günah, muhakkak affolur. Tövbe yapılmayan günah için, Allahü teâlâ, dilerse affeder, dilerse azap eder.

Tavsiye Yazı –> Müslüman Bir Ailede Doğmamak Adaletsizlik mi?

Tavsiye Yazı –> Tasavvuf Yolunda Nasıl İlerleyebilirim?

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler