Sual: Bugün itikadi olarak müslümanlar kaç gruba ayrılmaktadır?

Cevap: Bugün, bütün dünyadaki müslümanlar, üç fırkaya ayrılmıştır. Birinci fırka, Eshâb-ı kiramın yolunda olan, hakiki müslümanlardır. Bunlara (Ehl-i Sünnet)  ve (Sünni)  ve (Fırka-i nâciye)  Cehennemden kurtulan fırka denir. İkinci fırka, Eshâb-ı kirama düşman olanlardır. Bunlara (Şii)  ve (Fırka-i dalle)  sapık fırka denir. Üçüncüsü, sünnilere ve şiilere düşman olanlardır. Bunlara (Vehhabi)  ve (Necdi)  denir. Çünkü bunlar, ilk olarak, Arabistanın Necd şehrinde meydana çıkmıştır. Bunlara (Fırka-i mel’une)  de denir. Çünkü bunlar müslümanlara müşrik demektedir. Müslümanlara kafir diyene, Peygamberimiz lanet etmiştir. Müslümanları bu üç fırkaya parçalayan, yahudilerle ingilizlerdir.

Hangi fırkadan olursa olsun, nefsine uyan ve kalbi bozuk olan Cehenneme gidecektir. Her mümin nefsini temizlemek için, yani nefsin yaratılışında mevcut olan, küfrü ve günahları temizlemek için, her zaman çok (Lâ ilâhe illallah)  ve kalbini tasfiye için, yani nefsten ve şeytandan ve kötü arkadaşlardan ve zararlı bozuk kitaplardan gelen küfürden ve günahlardan kurtulmak için, (Estağfirullah)  okumalıdır. İslamiyete uyanın duaları muhakkak kabul olur. Namaz kılmayanın, açık kadınlara ve avret mahalli açık olanlara bakanların ve haram yiyip içenlerin, İslamiyete uymadıkları anlaşılır. Bunların duaları kabul olmaz.

Benzer Suallerin Cevapları İçin Tıklayınız.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel Kitaplar Meâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir? Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir Duâ Seyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment