1 — Cemiyet hayatına karışmış dini düşünce ve metot, cemiyetin gelişmesini önleyen zincir gibi imiş.

Cevap: Resûlullah “sallallâhü aleyhi ve sellem”, (Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya işlerinize çalışınız!) buyuruyor. İmam-ı Münavi’nin bildirdiği hadis-i şerifte, (Elhikmetü dalletül-mü’min) buyuruyor. Yani, (Hikmet, fen bilgileri, müminin kaybettiği malıdır. Nerede bulursa alsın!) buyuruyor. İslam dininin, cemiyetlerin kalkınmasını desteklediğini, medeniyete ışık tuttuğunu, dost düşman bütün ilim adamları, söz birliği ile söylemektedir. Mesela, İngiliz lordlarından Lord Davenport, Londra’da basılan, İngilizce (Hazret-i Muhammed ve Kur’ân-ı Kerîm) ismindeki kitabında, 2. kısmı 2. faslı, 1. sayfasında, (İlme ve irfana, müslümanlardan daha derin saygı gösteren bir millet gelmemiştir) sözü ile başlayarak, İslamiyetin cemiyetlerin ilerlemesine, yükselmesine önderlik ettiğini, misallerle, vesikalarla uzun anlatmaktadır.

Amerika’da, Teksas Teknik Üniversitesi profesörlerinden, Amerikan tarihçisi Dr. Kiris Traglor, 1972 senesinde büyük bir topluluğa yaptığı konuşmasında, Avrupa rönesansının ilham ve gelişme kaynağının İslamiyet olduğunu, müslümanların, İspanya’ya ve Sicilya’ya gelerek, bugünkü modern teknik ve gelişmenin temellerini attıklarını söylemiş ve fende ilerlemenin, kimyada, tıbda, astronomide, denizcilikte, coğrafyada, kartografya ve matematikte terakki etmekle mümkün olduğunu ve bu bilgileri, Avrupa’ya, Kuzey Afrika ve İspanya yolu ile müslümanların getirdiklerini bildirmiştir. Eğer müslümanlar, bilgilerini kıymetli tirşe kağıtlara ve papirüslere yazmasalardı, bugünkü modern basın nasıl meydana gelirdi ve faydalı olabilirdi, demiştir. Yukarıdaki yazıyı, Pakistan’da çıkan, haftalık (İslam dünyası) gazetesinin, 26 Ağustos 1972 sayısından aldık. İlimde, kuru bir etiketten başka nasibi olmayan bir ahlaksızın, cahil bir İslam düşmanının yalanları, bu hakikati elbette örtemez. Güneş balçıkla sıvanamaz.

Sonraki madde –> Din, Devlet İçin Zincir Midir?

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler

1 Yorum

Comments are closed.