167 – Din kardeşini ziyarete gideceğin zaman, onun müsaid bir zamanını öğren, kendisinden bir vaat, yani bir söz al ve o zamanda ziyarete git! Geç kalma! Evine gireceğin zaman, kapı açık olsa bile ondan izin iste ve izin verdikten sonra içeriye gir, içeri girince, sağa sola bakma. İçerde çalgı, içki kumar varsa ve hele kadın erkek karışık oturuluyorsa, bir bahane ile oradan ayrıl! Salih bir kimse yemek ikram ederse, yavaş ve adabı vechile yi! Fazla konuşma, dostunda fazla eğlenme, giderken, tevazu ile selam ile ayrıl!

Tanıdığın bir müslüman, sana gelince, elinden geldiği kadar iyi ve tatlı karşıla, yemek ikram eyle! Kapıya çık, kendisini karşıla! Selam verince, selamını al ve kendisine güzelce iltifatta bulunup: Efendim safa geldiniz, hoş geldiniz, diyerek odanın baş tarafına oturmasını teklif eyle! Sen aşağı tarafta otur! Dinden, ibadetten, haramların zararlarından ve Evliyanın “kaddesallahü teâlâ esrârehümül aziz” hayatlarından anlat! Bir şeyler öğret! Yemek yerken onu utandırmamak için, sen de çok ye! Giderken, onu uğurla ve selam söyle ve duâ  eyle!

168 – Evine gelip geçici salih bir misafir gelirse, onun hizmetini iyice yap! Hemen yemeğini ver, belki acıkmıştır. Yanında fazla da oturma. Belki yorgundur. Yatmadan önce, kıbleyi, halayı, seccadeyi ona göster. Abdest suyunu, abdest havlusunu ve diğer ihtiyaçlarını temin eyle! Sabah olunca, sabah namazına kaldır. Ve cemaat halinde beraber kılınız! Erkence yemeğini hazırla, gideceği yol belki uzundur. Giderken kendisine bir din kitabı hediye eyle! İslamiyette, kız ile oğlanın arkadaş olmaları, konuşmaları caiz değildir.

Kimseye sui zannetme, varsa akl-u şuurun
Dünya var imiş, ya ki yok imiş, ne umurun!

172 – Bir kimse ile yolda arkadaş olursan, onun yürüdüğü kadar yürü. Onunla konuşurken, sağa sola bakma! Ondan ayrılırsan erkence yanına dön, onu bekletme! Arkadaşın hakkını gözet, onu gücendirme! Namazları onunla cemaat yaparak kıl. Ayrılırken onunla helalleş!

173 – Bir hastanın ziyaretine gittiğin zaman, kapıya varınca, içeri girmeye müsaade iste! Besmele ile gir, sağ tarafına otur, içeri girince selam ver, hal ve hatırını sor! Hastalığına bir ilaç biliyorsan söyle. Kelime-i şehâdet getirerek ona duyur ve acil şifalar dile! Hastanın yanında fazla oturma! Bir ihtiyacı varsa yap! Ayrılırken kendisine acele sıhhat bulması için duâ  eyle!

174 – Cenazeye yalnız gitme! Mecburiyet hâsıl olursa, yalnız gidersin. Cenaze sahibine selam vererek, Allahü teâlâ sabır versin diyerek teselli eyle! Cenazenin defni için yardım eyle! Cenazeyi mevtanın sağ omuzundan başlıyarak taşı ve yürüyerek git. Cenazeyi taşımak adabı (Saadet-i Ebediye) kitabında uzun yazılıdır. Peygamberimiz, cenazeye yürüyerek gidip, binerek döndüler. Bunun sebebini sordular, cevaben, (Cenaze giderken melekler de beraber gider, onun için yürümelidir ve bir vasıtaya binmekten haya etmelidir)  buyurdu. [Cenazeyi kâfirler gibi taşımak, çelenk koymak, resmini ve matem işaretleri takmak günahtır.]

Tavsiye Yazı –> Ey Oğul İlmihali

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler