Sual: Hayırlı işi geciktirmek caiz midir? Bu konuda ölçümüz ne olmalıdır?

Cevap: Tesvif, ahlak kitaplarında kötü huylar arasında zikredilir. Tesvif, hayırlı iş yapmayı sonraya bırakmak demektir. İbadetleri ve hayırlı işleri yapmakta acele etmek, musareat olur. Hadis-i şerifte, “Ölmeden evvel tövbe ediniz. Hayırlı işleri yapmaya mâni çıkmadan önce acele ediniz. Allahü teâlâyı çok hatırlayınız. Zekat ve sadaka vermekte acele ediniz. Böylece Rabbinizin rızklarına ve yardımına kavuşunuz!” ve “Beş şey gelmeden evvel beş şeyin kıymetini biliniz: Ölmeden önce hayatın kıymetini, hastalıktan önce sıhhatin kıymetini, dünyada ahireti kazanmanın kıymetini, ihtiyarlamadan gençliğin kıymetini, fakirlikten evvel zenginliğin kıymetini” buyuruldu. Zekatını vermeyen ve malını ahiret yolunda sarf etmeyen kimse, fakir olunca, çok pişman olur. Hadis-i şerifte, “Tesvif eden [yarın yaparım diyen] helak olur” buyuruldu. Bir işi tesvif etmek [yarına bırakmak] şöyle dursun, yarın yapılacak bir işi bugün yapmalıyız.

İmam-ı Rabbânî “rahmetullâhi aleyh”, helaya girdikten bir müddet sonra, kapıyı vurarak hizmetçisini çağırır. Hizmetçi, taharet suyunu veya bezini hazırlamadığını sanıp, koşarak gelir. Kapı arasından gömleğini uzatarak, “Al, bunu, falanca fakire hediye olarak götür” deyince,” efendim, bunu haladan çıkınca emretseydiniz olmaz mı idi? Kendinize niçin böyle sıkıntı verdiniz?” der. “Gömleğimi o fakire hediye etmek, helâda hatırıma geldi. Dışarı çıkıncaya kadar tesvif etseydim, şeytanın vesvese ederek, bu hayırlı işi yapmaktan beni vazgeçirmesinden korktum” dedi.

Tavsiye Yazı —> Komşuluk ilişkileri nasıl olmalıdır?

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler