Sual: Bağıl veya çan eğrisi denilen bir sistemin tatbik edildiği mektepte okuyan talebe kopya çekerse kul hakkına girmiş olur mu? Câiz midir? Kopya çekmek günah mıdır? Kopya çekmek kul hakkına girmek olur mu?

Cevap: Müsabaka imtihanında kopya çekmekle kul hakkı geçer. Bağıl sistemde veya çan eğrisinde birinin notu, bütün sınıfa tesir etmektedir.

 

Sual: Üniversitelerdeki çan sisteminde kopya çekmek kul hakkına girer mi?

Cevap: Kanunlara riayet etmek herkes için mecburîdir. Kopya çekerek yüksek puan alınca, bir başkası zarar görüyorsa, kul hakkı doğar.

 

Sual: Talebelik hayatımda muvaffak bir talebe olduğum halde, imtihanlarda çok kopya da çekerdim. Kul hakkı sebebiyle haram işlemiş oldum mu?

Cevap: Kopya çekmek kabahattir. Müslüman dine uyar, günah işlemez; kanuna uyar, suç işlemez. Ama talebelikte kopya çekmek kabahat olmakla beraber, başkasına zararı yoksa hak geçmediği için bundan doğan netice dinen mahzurlu değildir. Müsabaka şeklinde olan imtihanlarda ise yani birinin kopya çekerek yüksek puan almasıyla başka talebelerin zarar gördüğü imtihanlarda ise kopya çok mahzurludur. Tevbe etmek ve imtihanda kaybedenler için hayırlı dua etmek lâzımdır.

 

Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye Kitabını Okumak İçin Tıklayınız.

Benzer Suallerin Cevapları İçin Tıklayınız

 

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler