Sual: Dinimizde halvetin (Yabancı bir kadınla bir ortamda yalnız kalmanın) hükmü nedir?

Cevap: Hazreti Ömer “radıyallâhu anh” haber veriyor. Resûlullah “sallallâhü aleyhi ve sellem” buyurdu ki (Bir erkek, yabancı bir kadın ile halvet ederse, üçüncüleri şeytan olur.)  Bu hadis-i şerifi Tirmizi bildirdi. Yabancı bir veya çok kadınla halvet etmek, yani kapalı bir yerde yalnız kalmak haramdır. İbni Abidin imamlığı anlatırken diyor ki “Başka bir erkek daha varsa veya zirahm mahremi bir kadın da varsa halvet olmaz.”

 

Sual: Taksi şoförünün kadın müşteri alması caiz midir?

Cevap: Evet. Otomobilde, asansörde, dükkânda halvet olmaz.

 

Sual: Yasak olan halvette, namahrem erkeğin asgari kaç yaşında olması icab eder?

Cevap: Bulûğa ermiş ise, baş başa kalmak halvet olur.

 

Sual: Köyde bahçeden eve namaz kılmaya gitmiştim. Evde tekim zannediyordum; ama az sonra diğer odadan akrabadan bir erkek çıktı. O da namaz kılmaya girmiş. Beni görünce anahtarı yanıma bırakıp usulca çıktı. Bu halvet oluyor mu?

Cevap: Ayrı odalarda halvet olmaz. Aynı odada bile olsa kasıt olmadan halvet günahı olmaz. Kasten aynı odada kalmaya devam ederse halvet olur. Doktor muayenesi, röntgen gibi izinsiz girilmeyen yerler de halvet için elverişli sayılmaz.

 

Sual: Süt kardeş ile halvet etmek câiz midir?

Cevap: Her ne kadar sütkardeş ile evlenmek haram ise de, süt mahremleri, neseben mahremler ile her hususta aynı hükümde değildir. Bir erkeğin, süt kız kardeşi ile halvet etmemesi, yani baş başa kalmaması vâcibdir. Fitne tehlikesi varsa, başına, kollarına da bakması ve beraber seyahate gitmesi mekruh olur. (İbni Âbidin, Bakma ve Dokunma bahsi)

 

Sual: 20 yaşında bir erkek ile 60 yaşında acuze bir nene arasında kaç-göç olur mu?

Cevap: Arzulanmayacak kadar yaşlı ise, örtülü olarak halvet etmesi ve elini öpmesi caizdir. Yine de mahremiyete riayet etmek iyidir.

Benzer Suallerin Cevapları İçin Tıklayınız

 

 

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel Kitaplar Meâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir? Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir Duâ Seyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler