Sual: “İman” ne demektir?

Cevap: Allahü teâlâ, insanların dünyada rahat ve huzur içinde yaşamalarını, ahirette de sonsuz saadete kavuşmalarını istiyor. Bunun için, saadete sebep olan faydalı şeyleri yapmayı emretti. Felakete sebep olan zararlı şeyleri de yasak etti. Allahü teâlânın 1. emri, iman etmektir. İman etmek, bütün insanlara lazımdır. Herkes için iman zaruridir.

İman, lügatta, bir kimseyi tam doğru sözlü bilmek, ona inanmak demektir. İslamiyette iman demek; Muhammed aleyhisselâmın, Allahın peygamberi olduğunu ve Onun tarafından seçilmiş, haber verici (Nebi) olduğunu doğru bilmek ve inanarak söylemek ve Onun, Allahü teâlâ tarafından kısaca bildirdiklerine kısaca inanmak ve geniş bildirdiklerine etraflıca inanmak ve (Kelime-i şahadet) i dil ile de söylemektir. Kuvvetli iman şöyledir ki, ateşin yaktığına, yılanın zehirleyip öldürdüğüne yakin üzere inanıp kaçtığımız gibi, gönlünden tam olarak, Allahü teâlâyı ve sıfatlarını büyük bilerek, Onun rızasına ve cemaline koşmak ve gazabından, celaletinden kaçmak ve imanı, mermer üzerine yazılan yazı gibi sağlam olarak gönlüne yerleştirmektir.

İman, Muhammed aleyhisselâmın söylediklerinin hepsini beğenip, kalbin tasdik etmesi, yani inanmasıdır. Böylece inanan insanlara (Mümin) ve (Müslüman) denir. Her müslümanın, Muhammed aleyhisselâma tabi olması, Onun gösterdiği yolda yürümesi lazımdır. Onun yolu Kuran-ı kerimin gösterdiği yoldur. Bu yola (İslamiyet) denir. Ona uymak için, önce iman etmek, sonra (Ahkam-ı İslamiyyeyi) yani müslümanlığı iyice öğrenmek, sonra farzları eda edip, haramlardan kaçınmak, daha sonra sünnetleri yapıp, mekruhlardan kaçınmak lazımdır. Bunlardan sonra, mubahlarda da, Ona uymaya çalışmalıdır.

Dinimizin temeli imandır. İmanı olmayanların hiçbir ibadetini ve iyiliğini, Allahü teâlâ beğenmez ve kabul etmez. Müslüman olmak isteyen kimse, önce iman etmeli, sonra guslü, abdesti, namazı ve lazım oldukça diğer farzları ve haramları öğrenmelidir.

Sual: Din nedir? Peygamberler Niçin Gönderilmiştir?

Cevap: İnsanın dünyada ve ahirette mesut olması için, müslüman olması lazımdır. Dünyada mesut olmak, rahat yaşamak demektir. Ahirette mesut olmak, Cennete gitmek demektir. Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için, mesut olmak yolunu, Peygamberler vasıtası ile kullarına bildirmiştir. Çünkü insanlar bu saadet yolunu, kendi akılları ile bulamazlar. Hiçbir Peygamber kendi aklından bir şey söylememiş, hepsi, Allahü teâlânın bildirdiği şeyleri söylemişlerdir. Peygamberlerin söyledikleri saadet yoluna (Din) denir. Muhammed aleyhisselamın bildirdiği dine (İslamiyet) denir. Adem aleyhisselamdan beri binlerle Peygamber gelmiştir. Peygamberlerin sonuncusu Muhammed aleyhisselamdır. Diğer Peygamberlerin bildirdikleri dinler, zamanla bozulmuştur. Şimdi saadete kavuşmak için İslamiyeti öğrenmekten başka çare yoktur. İslamiyet, kalp ile inanılacak (İman) bilgileri ve beden ile yapılacak (Ahkam-ı İslamiyye) bilgileridir. İman ve ahkam ilimleri (Ehl-i sünnet alimleri)nin kitaplarından öğrenilir. Cahillerin, sapıkların bozuk kitaplarından öğrenilmez. Hicri bin senesinden evvel, İslam memleketlerinde çok (Ehl-i sünnet alimi) vardı. Şimdi hiç kalmadı. Bu alimlerin yazdıkları arabi ve farisi kitaplar ve bunların tercümeleri, dünyanın her yerinde, kütüphanelerde çok vardır.

 

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment