Sual: Yılanları öldürmek hakkında bir hadis-i şerif duymuştum. Yılanları öldürmek ekosisteme zarar vermez mi?

Cevap: Zararlı hayvanı öldürmek caizdir. İnsanları korumak esastır. Zararsız olanı öldürmek caiz değildir. Zararlı olanların öldürülmesi ile ekosistem zarar görmez.

Zarar veren hayvan, acı çekmeyecek şekilde öldürülür. Suda boğmak ve ateşte yakmak câiz değildir. Ancak başka türlü öldürülmesi mümkün değilse câiz olur. Hâkim’de geçtiği üzere İbni Mes’ud der ki, Minâ’da zehirli bir yılana rastladık. Resulullah öldürmemizi emretti. Yılan bir deliğe girdi. “Yuvayı ateşe verin” buyurdu. Üzerinde karınca bulunan odunu silkeledikten sonra yakmak câiz olur. (Berika, Âfâtü’l-Yed)

Akreb ve yılanı, namaz içinde ve dışında, her zaman öldürür. Onlardan intikam almaktan korkmaz. «Yılanı öldürmeyin, onun bir eşi vardır. Gelir ve sizden intikam alır» diye halk arasında söylenen söze değer vermez. Böyle sözlere inanmak, korkaklıktan ileri gelir.  Peygamber efendimiz (sallâllahü aleyhi ve sellem): «İntikam alırlar diye onları öldürmekten el çeken bizden değildir» buyurdu. Yanî sünnetimize îktidâ etmemiş olur. Yanî intikam almalarından korkarak yılanları öldürmemezlik etmeyin. Böyle bir intikamın aslı yoktur. Bâtıl îtikadlardandır. Mesâbîh şerhinde de böyle diyor. (Şir’atü’l-islam şerhi)

Tavsiye Yazı –> İslamiyette liberalizm var mıdır?

Tavsiye Yazı –> Kötü ahlak ve ilaçları 

Seâdet-i Ebediyye Kitabını Okumak İçin Tıklayınız.

Benzer Suallerin Cevapları İçin Tıklayınız.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment