Sual: Namaz kılmak kimlere farzdır?

Cevap: Namaz kılmak, akıllı olan ve büluğ çağına giren her müslümana farzdır. Namazın farz olması için üç şart vardır:

1- Müslüman olmak. 2- Akıllı olmak. 3- Büluğ çağına girmek.

Dinimizde, akıllı olmayan ve ergenlik çağına girmemiş olan küçük çocuklar, namaz kılmaktan sorumlu değillerdir. Fakat, anne ve babalar, çocuklarına din bilgilerini öğretmeli ve ibadet yapmaya alıştırmalıdır. Peygamberimiz “sallallâhü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: (Hepiniz bir sürünün çobanı gibisiniz! Çoban sürüsünü koruduğu gibi, siz de evlerinizde ve emirleriniz altında olanları Cehennemden korumalısınız! Onlara müslümanlığı öğretmelisiniz. Öğretmez iseniz mesul olacaksınız.)  Başka bir hadis-i şerifte de, (Bütün çocuklar müslümanlığa uygun ve elverişli olarak dünyaya gelir. Bunları, sonra anaları babaları, hıristiyan, yahudi ve dinsiz yapar)  buyurdu.

O halde, her müslümanın birinci vazifesi, çocuklarına İslamiyeti ve Kurân-ı kerim okumasını, namaz kılmasını, imanın ve İslamın şartlarını öğretmektir. Çocuğunun müslüman olmasını isteyen, dünyada ve ahirette rahata, huzura kavuşmasını dileyen anne ve babalar, önce bu vazifeyi yerine getirmelidir. Çünkü atalarımız, “Ağaç yaş iken eğilir”  demişlerdir. Yaşlanınca eğmeye, bükmeye çalışılırsa, kırılır, zararlı olur.

İslam bilgileri ve güzel ahlak verilmeyen çocuk, kötü yoldaki kimselere çabuk aldanır. Anne babasına, vatanına ve milletine zararlı olur.

Kaynak: Tam İlmihâl Seâdet-i Ebediyye (Hüseyn Hilmi Işık)

Benzer Suallerin Cevapları İçin Tıklayınız.

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler

1 Yorum

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment