Sual: Boza içmek caiz midir?

Cevap: Boza müselles gibidir. Üzüm suyu, taze iken, yani gaz kabarcıkları çıkmadan, köpürmeden önce, ısıtılıp, üçte ikisi uçar, üçte biri kalırsa müselles denir. Tadı keskin olsa da, sarhoş etmiyecek kadar içmesi helaldir. Boza yapmak için, bir kilo kadar bulgur yıkanır. Tencereye konur. Fazla su ilave edilir. Yumuşayıncaya kadar birkaç saat kaynatılır. Su ile yoğrularak tel süzgeçten süzülür. Şeker konup eritilir. Maya olarak içine bir su bardağı boza konur. Kapanıp soba yanında bırakılır. Ertesi gün ekşi olarak içmeğe başlanır. Boza normalde laktik asit bakterilerinin yaptığı bir fermantasyon mamulüdür. Ancak halk arasında imal edilirken bunun mayasına alkol fermantasyonu yapan mayalar da karışabilir. Dolayısıyla neticede bozada çok az da olsa alkol bulunabilmektedir. İyi ve standart bir maya kullanılırsa, alkol teşekkülü olmaz. Alkol fermantasyonu işi yerinde durmaz, daha fazla artabilir, yani çoğu sarhoş edici noktaya gelebilir. Bu hususta gıdalardaki fermantasyonun alkol fermantasyonu olup olmaması mühimdir. Tabii olarak bünyesinde bulunan ve artmayan çok az miktardaki alkol affedilmiştir. Fermantasyon olursa, bu caiz değildir. Boza risk unsuru taşıyan bir mamuldür, mutemed firmalardan alınmalıdır. Boza, açık olarak oda sıcaklığında birkaç gün beklerse alkol fermantasyonuna uğrar ve içilmesi haram olur.

 

Sual: Soya sosu caiz midir?

Cevap: Tıpkı boza gibi soya sosunda da tabiatından gelen bir mikdar alkol vardır. Turşu, ekmek, yoğurt, boza gibi gıdaların ihtiva ettiği mayaların faaliyeti neticesi gıda içerisinde bir miktar alkol teşekkül edebilir. Bu alkol dışarıdan katılmadığı ve kendi içinde teşekkül ettiği için sarhoş edici dereceye varmadıkça helaldir. Soya sosu da böyledir. Ama bazen dışarıdan alkol ilave edildiği de bilinmektedir. Bu takdirde caiz olmaz. Risk unsuru taşıyan bir gıdadır.

Tavsiye yazı –> Din hırsızları kimlerdir?

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler