Sual: Ukubat ilmi nedir? Hangi konuları kapsar?

Cevap: Fıkıh ilmi 4 büyük kısma ayrılır: İbadat, münakehat, muamelat ve ukubat. Dürrü’l-muhtar 3. cüzde buyuruyor ki:

Döverek, kolu keserek, recm ederek, yani öldürünceye kadar taş atarak veya öldürerek yapılan cezalara (Ukubat) denir. Ukubat, arkadan gelenler demektir. Günah işledikten sonra yapıldıkları için, bu isim verilmiştir. Ukubat; had, tazir, kısas olarak 3’e ayrılır: (Had) miktarı, İslamiyette kesin olarak bildirilmiş olan cezadır. (Tazir) cezası çeşitli olup hakimin dilediği kadar verilir. Had, şüphe ile affolur. Tazir ise, şüphe ile lazım olur. Çocuğa had cezası verilmez. Tazir cezası verilir. Had cezasını yalnız hakim verir. Tazir cezasını zevc ve günah işleyeni gören her müslüman yapabilir. Had için kadın şahit dinlenilmez. Had zanlısı hapsolunur. Tazir zanlısı hapsolunmaz. Had cezası mahkemeye düştükten sonra şefaat ve affolunamaz. Tazir cezası tövbe ile sâkıt olur. Hakimin duymadığı günahın had cezası da tövbe ile sâkıt olur.

5 günah için had cezası vardır: Zina, şarap içmek ve alkollü içki ile sarhoş olmak, kazf, sirkat, yol kesicilik. Had cezaları, suç işleyince değil, hakim karar verince vâcib olur. Had, günahın temizlenmesine sebep olmaz. Günahtan kurtulmak için tövbe etmesi de lâzımdır. Had, lügatte men’ demektir. Kapıcıya haddad denir. Çünkü, herkesin içeri girmesine mâni olur.

1 — ZİNA YAPARKEN YAKALANANIN HADDİ:

2 — İÇKİYE HAD CEZASI:

3 — KAZF HADDİ: Kazf, fırlatmak, atmak demektir. İslamiyette muhsan olan erkek veya kadına zina lafı atmak olup büyük günahtır. Kazf edilen kimsenin istemesi ile kazf edene had vurulur. Ölüye kazf edene, babasının veya çocuğunun istemesi ile had vurulur. İsbatı ve miktarı, içki haddi gibidir. Müslümanı kazf eden harbi de had olunur. Birisi birisine ya zani derse, [veya türkçesini söylese] o da, sensin derse, ikisine de had vurulur.

4 — SİRKAT HADDİ:

5 — YOL KESMEK:

 

ŞAHİDLİK:

 

TAZİR

 

CİNAYETLER

 

KAVED KİMLERE LÂZIMDIR? —

 

DİYET CEZALARI VE KEFARET

 

İKRAH (KORKUTMAK)

 

HİCR —

İki şey vardır ki bunların hasreti,
kimler olursa olsun, yakar herkesi.
Göz kan ağlasa, haklarını ödeyemez,
birisi gençlik, biri de, din kardeşi!

Benzer Yazıları Okumak İçin Tıklayınız

En Çok Okunan Yazılar

Tavsiye Ettiğimiz Temel KitaplarMeâl Okumak Câiz Midir? Ehl-i Sünnet İtikadı Nedir? Ehl-i Sünnet Olmanın Şartları Nelerdir?Her Gün Okunması Gereken Çok Mühim Bir DuâSeyyid Abdülhakîm Arvâsî Hazretleri ve Tasavvuf Terbiyesi Sultan Vahideddîn Hân'a Dâir Sualler